Řekli o Memoriálu Josefa Odložila

Vážení příznivci atletiky, této královny sportů, dovolte mi Vás všechny přivítat na 23. ročníku Memoriálu Josefa Odložila, sportovní události, která se již zařadila k těm tradičním a významným, bez kterých si sportovní rok v metropoli již neumíme představit.

Praha je pro rok 2016 Evropským hlavním městem sportu. Tento titul se neuděluje za množství pořádaných sportovních podniků, ale především za podporu sportu pro všechny, kteří mají zájem o zdravý pohyb a sebezdokonalování. K tomu neodmyslitelně patří práce s dětmi a mládeží. A já doufám, že si do hlediště na Julisku najde cestu co nejvíce mladých adeptů atletiky, aby si ve výkonech startujících našli inspiraci a motivaci pro svoji další sportovní dráhu.

V tom já osobně vidím jeden z hlavních smyslů pořádání turnajů jako je Memoriál Josefa Odložila, i sportovních zápasů obecně. A také proto jsem Memoriálu Josefa Odložila ráda udělila svoji záštitu. Současně chci za odvedenou práci poděkovat jeho organizátorům a popřát mnoho kvalitních sportovních výkonů.

Adriana Krnáčová
Primátorka hl. m. Prahy

V roce 1993 zemřel Josef Odložil na následky zranění po zákeřném útoku. Na jeho počest se příbuzní, přátelé, jeho svěřenci a příznivci rozhodli uspořádat závody, které nesou jeho jméno.

Mezinárodní atletický mítink Memoriál Josefa Odložila, patřící mezi nejvýznamnější atletické akce na evropském kontinentu, připomíná dalším generacím, že Josef Odložil je dosud po Emilu Zátopkovi pouze druhým českým atletem – běžcem, který získal v dosavadní historii olympiád medaili. V letošním roce si připomínáme i 51. výročí od chvíle, kdy Josef Odložil překonal světový rekord v běhu na 2000 m. Dodnes je to i český (dříve československý) rekord.

V dosavadní historii pořádání Memoriálu Josefa Odložila se představila již více než pětistovka medailistů z olympijských her, mistrovství světa, mistrovství Evropy a mistrovství ostatních kontinentů. Na Memoriálu Josefa Odložila startovalo více než 50 světových rekordmanů.

Tak hodnotné rekordy mítinku v některých disciplínách nemají ani mítinky zařazené do nejprestižnější kategorie Diamantové ligy. Stačí si připomenout některé z nich. V hodu oštěpem Jan Železný 90.56 m, takto hodnotný výkon není překonán v některých letech ani na jednom ze závodů. V hodu kladivem Koji Murofushi 84.86. Oba dva výkony patří k nejlepším výkonům všech dob. Na 10 km Sileshi Sihine výkon 26:57,27 patří mezi nejlepší výkony všech dob na světě. Legendární dálkař Ivan Pedroso drží rekord mítinku Memoriál Josefa Odložila výkonem 860 cm. Mezi ženami například Barbora Špotáková hodila na Memoriálu Josefa Odložila 68,81m.

Memoriál Josefa Odložila je i velkou společensko – sportovní událostí, která propaguje Prahu a koneckonců i Českou republiku ve světě. Mítink je každoročně přenášen do více než 50 zemí.

Jsem velmi rád, že partnerem mítinku je nejenom Český atletický svaz, hlavní město Praha, kdy primátor každoročně již celou poslední dekádu přebírá záštitu nad žákovskými závody, ale i nejlepší sportovní klub nejenom v České republice, ale i Evropy, možná i světa, v jehož barvách se představily již desítky olympijských medailistů v celé řadě sportovních disciplín, ASC Dukla Praha. Významným partnerem je také Český olympijský výbor.

Děkuji všem partnerům, kteří pomáhají finančně Memoriál Josefa Odložila podpořit a bez jejichž spolupráce bychom jen stěží dosáhli tak významného postavení mezi světovými atletickými mítinky.

Moje poděkování patří i všem členům organizačního výboru, přátelům, svěřencům a rodinným příslušníkům, kteří již řadu let připravují celoročně pro diváky tak báječný atletický zážitek.
Doufám, že se na letošním ročníku sejde hodně diváků, kteří budou fandit Jakubovi Holušovi při jeho snaze překonat rekord mítinku v Odložilově disciplíně 1500 m, kteří pomohou Báře Špotákové překonat šedesátimetrovou hranici po jejím zranění, Pavlovi Maslákovi pokořit hranici 45 sec na 400m a všem dalším našim skvělým reprezentantům dosáhnout co nejlepší výkony a splnit tak limity na olympijské hry v Riu.

Více
doc. Ing. Miroslav Ševčík, CSc.
předseda organizačního výboru a ředitel závodů

Vážení sportovní přátelé, již třiadvacátý ročník Memoriálu Josefa Odložila bude skvělou příležitostí pro plnění limitů na dva vrcholy letošní letní sezony – mistrovství Evropy v Amsterdamu a olympijské hry v Rio de Janeiru. Atletická sezona je letos opět nabitá událostmi a mítink, který se každoročně koná na stadionu Juliska, je již stálicí v kalendáři mnoha světových i českých hvězd. I tentokrát se tedy můžeme těšit na zajímavé závody s top atlety.

Pro mnohé české závodníky je navíc příležitostí utkat se na domácí půdě před zraky svých příznivců a přátel. Přeji závodníkům vydařené výkony, které jim budou zaručovat start na vrcholech letošní sezony, divákům radostné okamžiky i chvilky napětí, které nemohou chybět u každé správné sportovní akce.

Rád bych poděkoval organizátorům, obchodním partnerům i všem ostatním, kteří se podílejí na pořádání tohoto atletického svátku, a přeji výjimečný zážitek ze závodů.

Libor Varhaník
předseda Českého atletického svazu

Vážení sportovní přátelé, letošní ročník Memoriálu Josefa Odložila bude opět přehlídkou atletických výkonů špičkové kvality i startovní příležitostí širokého spektra našich atletů. Atletická sezona 2016 je velmi bohatá – mistrovství Evropy v Amsterdamu i olympijské hry v Riu jsou pro mnoho českých závodníků obrovskou motivací. Memoriál Josefa Odložila je jednou z možností, kdy mohou naši atleti plnit limity na obě vrcholné akce tohoto roku a my jim budeme držet palce.

Věřím, že již třiadvacátý ročník Memoriálu Josefa Odložila bude opět skvělou podívanou pro fanoušky atletiky. Světové hvězdy vítají domáckou atmosféru, precizní organizaci i vřelé přijetí, kterému se jim dostává. Těší mě, že mítink se stal jednou z nejvýznamnějších sportovních událostí na našem území.

Ráda bych poděkovala obchodním partnerům Českého atletického svazu i mítinku za jejich podporu atletice. Napomáhají tak jejímu dalšímu rozvoji v České republice, a to napříč věkovými kategoriemi – od Atletiky pro děti až po seniorskou reprezentaci.

Helena Fibingerová
Prokuristka České atletiky, s. r. o.

Vážení sportovní přátelé, i v letošním roce se koná 23. ročník Memoriálu Josefa Odložila, který je pro českého sportovního fanouška jednou z možností ke shlédnutí atletického klání s mezinárodní účastí na stadionu Juliska.

Svým přínosem atletice se Josef Odložil, člen Dukly Praha, zařadil do společnosti největších sportovců naší republiky. Ač velký sportovec, jeho život byl bohužel ukončen velmi nesportovně. Memoriál Josefa Odložila pořádaný na jeho počest je jedna z možností jak mu vyjádřit díky a alespoň jednou v roce si na něj vzpomenout. Nejlépe dalšími skvělými sportovními výkony našich i světových atletických špiček.

Organizačnímu výboru se přes skromné začátky podařilo během let zařadit tuto atletickou událost mezi atletické závody evropské úrovně. Česká republika a město Praha se tak může pochlubit pořádáním významné sportovní akce.

Tyto závody jsou také velkou příležitostí pro řadu českých atletů pro splnění kvalifikačních limitů na XXXI. Hry olympiády v Rio de Janeiru.

Jsem rád, že ASC DUKLA může jako spolupořadatel přispět ke stále se zvyšující úrovni a zároveň uvítat na našem stadionu nejen špičkové atlety, významné osobnosti českého sportu, ale i širokou sportovní veřejnost.

Proto mi dovolte co nejsrdečněji pozvat Vás dne 6.6.2016 na tento už tradiční atletický pražský závod na stadion Juliska.

Plk. Ing. Jaroslav Priščák, Ph.D.
ředitel ASC DUKLA

Velký kus historie představuje již 23. ročník Memoriálu Josefa Odložila. A před námi je opět skvělá atletická podívaná pro řadové diváky, aktivní i neaktivní atlety, trenéry, atletické fajnšmekry,…

Česká atletika zaznamenala v letošní halové sezóně významné úspěchy. Na halovém mistrovství světa v americkém Portlandu získal Pavel Maslák titul mistra světa a Jakub Holuša titul více mistra světa. Řada dalších našich reprezentantů se umístila na bodovaných místech. Konečné pořadí české reprezentace na 5. místě na světě hovoří jasně o významném postavení naší atletiky ve světě. Většinu závodníků uvidíte spolu s významnou mezinárodní konkurencí na letošním Memoriálu Josefa Odložila.

Letošní atletická sezóna je mimořádně významná především ve vztahu k účasti českých atletů na Mistrovství Evropy v atletice a Olympijských hrách v Riu. Memoriál Josefa Odložila je pro české atlety vynikající příležitostí splnit náročné výkonnostní limity v domácích podmínkách. Kvalitní zahraniční konkurence, tradičně dobré uspořádání mítinku a skvělá divácká kulisa, to jsou hlavní atributy, které naše atlety podpoří na cestě k vynikajícím výkonům. Časový program závodů slibuje výbornou podívanou nejen v hlavním závodním bloku, ale již v předprogramu, který začíná v 16.00 hodin.

Věřím, že si užijete podívanou při největší toho roční atletické události v Praze a podpoříte české atlety na cestě na Olympijské hry.

Václav Fišer
soutěžní oddělení Českého atletického svazu

Vstup do olympijského roku 2016 se našim atletům vydařil. Zlatá a stříbrná medaile na halovém mistrovství světa v Portlandu a celkově páté místo v hodnocení národů svědčí o velké olympijské motivaci. V roce 2016 čekají naše reprezentanty dva náročné výkonnostní vrcholy – mistrovství Evropy v Amsterodamu a olympijské hry v Riu.

Letošní ročník Memoriálu Josefa Odložila se tak stane jednou z hlavních závodních příležitostí pro kvalifikaci na zmíněné vrcholy sezóny.

Stalo se již tradicí, že vedle vrcholových sportovců si zazávodí v předprogramu celá reprezentační záloha, včetně našich atletických nadějí v žákovských soutěžích.

Věřím, že Memoriál Josefa Odložila zůstane věren tradici a v roce 2016 prokáže nejen sílu české atletiky ale i schopnost organizačního týmu uspořádat v Praze mítink nejvyšší evropské kvality.

František Fojt
Český atletický svaz

Vážení sportovní přátelé, letošní, v pořadí již 23. ročník Memoriálu Josefa Odložila, je v mnoha ohledech výjimečný. Pro sportovce, kteří se závodů zúčastní, je to jedna z posledních příležitostí ke kvalifikaci na olympijské hry v brazilském Riu de Janeiro. Fanoušci zase mají možnost vidět na vlastní oči atlety, jež se už v srpnu budou pod pěti kruhy prát o nejcennější medaile.

Těšme se znovu na vynikající atmosféru, která závody každoročně provází. Doufám, že budeme svědky výborných sportovních výkonů a akce bude ideální pozvánkou na vrchol sezony v Brazílii.

Odložilův memoriál už řadu let ukazuje, že je jedním z nejatraktivnějších atletických mítinků u nás, a v široké mezinárodní konkurenci se tu pravidelně daří i českým sportovcům. Držím palce, ať jim to letos vyjde – ať už si odsud povezou letenku do Ria, nebo jen vynikající výkon či životní zkušenost.

Jiří Kejval
předseda ČOV